Jag tänkte ta och berätta om min helg med hjälp av bilder. Vad tror ni om det?
Fredagen började med lyxlunch på Gnarly Burgers med mina två bästisar, Soulie och Baggan (yes ni läste rätt! Soulie kom med ett tåg från Göteborg vid 12-tiden)! Vi alla 3 tog deras klassiska burgare och valde sen såklart deras tryffelmajo till pommesfritten. Bästa i stan! Har testat många olika tryffelmajo, men Gnarly gör den absolut godaste. Dör tryffeldöden!
Hur som. Helgen blev inte riktigt som jag och Soulie planerat, jag var låg och ledsen så vi satsade på att bara vara och ta det lugnt. Trots detta blev helgen riktigt mysig och fin ändå, i efterhand kom vi båda fram till att det var precis det vi behövde. En helg där vi fick tillbringa tiden tillsammans och och bara va.
När vi kom hem mot eftermiddagen fick vi ett lite oplanerat syskon-besök. Mina småsyskons mamma skjutsad barnen till oss och som vanligt när dom är här vill dom ha taco och kolla på "Ensam Hemma". Det blev taco och Idol och sen fick barnen kika film i sängen när det var dags att sova.
När vi nattat barnen dukade vi fram såntdär som barn inte tycker är gott..
Charkisar och ostar. Mums tyckte vi!
Lördagen kom och jag väcktes tidigt av en busig 5-åring. Snacka om full rulle! Efter pannkaksfrukost (dom vill alltid ha Linus pannkakor till frukost är dom är hos oss) blev det lite lek och bus på stranden. Vid lunchtid åkte vi till Täby Centrum för lite shopping och käk på Vapiao.
Mot kvällen blev det charkisar igen fast till Så Mycket Bättre på tvn.
När söndagen kom gjorde vi scones till frukost. Framåt eftermiddagen skjutsade vi in Soulie till stan och när hon satt på tåget hem mot Göteborg styrde vi mot mina föräldrar (mamma+låtsaspappa+storebror) där vi blev bjudna på söndagsmiddag. Vi bytte även däck på båda bilarna utomhus i minusgrader. Klapp på axeln till mig och älskling!
So, how was your weekend? The pictures above shows some parts from my.
My best friend Josefine (Soulie) came on visit from Gothenburg. And as you can see, we ate a lot.. Haha!
Jessica Limont.